- This event has passed.
ĪSIE STĀSTI. Laikmetīgās un konceptuālās rotas
March 3, 2018 - May 17, 2018
No 2018. gada 3. marta līdz 17. maijam
Mākslas galerijā PUTTI
Starptautiska izstāde
ĪSIE STĀSTI. Laikmetīgās un konceptuālās rotas
Ja runājam par laikmetīgajām un konceptuālajām rotām, tad tās ir kā īsie stāsti, kuri provocē dialogam un nepieciešamībai iedziļināties. ROTAS – īsie stāsti – ģenerē emocijas, kas spēj atmodināt un vienlaikus rada savu, īpašu realitāti, kura spēj pārsniegt vispārdrošākās ekspektācijas.
Notiek pilnīga emocionāla saprašanās. Tie ir stāsti, kas intelektuāli uzrunā gan skatītāju, gan valkātāju.
Izstādē piedalās rotu mākslinieki gan no Latvijas, gan no ārzemēm.
Izstādē var iepazīties, apskatīt un iegādāties dažādus “īsos stāstus”. Pirmkārt, tās ir rotas, kurām ir savs tehniskais žests, kas padara tās par unikālām autora ideju apliecinātājām. Šie stāsti ir nebeidzami fantāzijas iemiesojumi. Otrkārt, tās ir komerciālās rotas, kuras tiek replicētas un tām piemīt komerciāls aspekts.
Treškārt, rota var būt mazi mākslas objekti, kas kā pielāgoti instrumenti, izsaka savu domu.
Bet visam tam nav nozīmes. Nozīme ir tikai tam, kas veidojas starp rotu un skatītāju, starp rotu un valkātāju.
Franču konceptuālo rotu mākslinieks Emmanuels Lakoste rakstīja – Ir kāda ļoti svarīga lieta, kas atšķir rotas no visiem citiem mākslas radīšanas veidiem – tās tiešais, fiziskais kontakts ar ķermeni.
Izstādē piedalās: Sofia Björkman (Zviedrija), Valdis Brože (Latvija), Annette Dam (Dānija), Pia Groh (Vācija), Liisa Hashimoto (Japāna), Maria-Louise Kristensen (Dānija), Triin Kukk (Igaunija), Emmanuel Lacoste (Francija), Ariel Lavian (Izraēla), Réka Lörincz (Ungārija), Gigi Mariani (Itālija), Merlin Meremaa (Igaunija), Simeon Shomov (Bulgārija), Māris Šustiņš (Latvija), Hansel Tai (Igaunija), Paula Treimane (Latvija), Tanel Veenre (Igaunija), Maija Vītola (Latvija), Kira Yurina (Japāna)
ANNETTE DAM
Ar laikmetīgo rotu es atspoguļoju daļu no savas pasaules un kultūras. Es savas rotas radu jutekliskā un stāstiem piepildītā kosmosā, kombinējot nopietnību un jautrību. Strādāju, lai radītu neskaitāmus jautājumus apkārtējiem un sev pašai. Jautājumi veidojas abstraktai domāšanai transformējoties formā un materiālā. Idejas tiek izpētītas, šķirotas, izvietotas, apmestas otrādi, reorganizētas, iedvesmotas no kaut kā, izjustas, absorbētas. Visu šo es ievietoju jaunos stāstos, rezultātā es radu unikālus darbus un projektus.
ARIEL LAVIAN
Kamēr esmu aizrāvies, dizaina radīšana ir dinamiska. Tēma un nosaukums parasti ir manā prātā un no materiāliem es turpinu veidot formu un tad zīmēt skices. Bieži process rit reizē ar dokumentāciju, tekstu un/vai video. Es mēdzu vērot radīto objektu vairākus mēnešus, līdz esmu drošs par pareizo kombināciju. Var saukt to par rotu, bet tas ir arī veids kā kritizēt, paust piekrišanu vai veidot saskari ar problēmu.
MARIE – LOUISE KRISTENSEN
Pirms sāku darināt rotas, es biju izmācījusies par tēlnieci. Es sāku dizainēt un pārveidot jauno dzīvokli. Tas man lika nodarboties ar dažādiem sildelementiem – radiatoriem, termostatiem, caurulēm. Nodarbošanās mani negaidīti iedvesmoja. Tā rezultātā sāku veidot jauna veida darbu kolekciju, atsaucoties uz industriālo dizainu, papildinot ar sirreālām detaļām.
Mani jau sen valdzināja vēstuļu temati (subject) manā e-pasta spamu mapītē. Tur radu iedvesmu un nosaukumus darbiem.
TRIIN KUKK
Pieņemot ikdienā pielietojamas mantas, esmu tām provokatīvi tuva, tomēr sajūtās sveša. Objekti zaudē pirmatnējo funkciju, lai izveidotu potenciālu telpu tā sauktajiem “NLO – momentiem’’, kurus es uzskatu kā svarīgu un nepieciešamu dzīves aspektu, novēršot mūsu automātiskās darbības un ieradumus. Šī rotu sērija ir gatavota no vecām rīvēm, veļasmašīnas metāla daļām, sieta, kūku cepamformām utt. Laikmetīgā rota ir intīma manifestācija tās valkātājam.
MERLIN MEREMAA
Darba procesā esmu ļoti intuitīva. Man patīk brīvība, kurā varu strādāt ar dažādiem materiāliem – nekādu robežu. Ja sāku strādāt ar jaunu rotu, tad sākumā noteikti neņemšu zīmuli. Mana darba metode jeb tuvošanās tām ir ar rokām, drīzāk es sāku ar īstā materiāla meklēšanu. Materiāls ir kā biedrs, kas visu laiku ir kustībā un dažreiz starp pirkstiem, tas pats runā savu stāstu. Tajā pašā laikā arī materiālam nevajadzētu pārlieku sevi izcelt. Es ticu, ka tas ir par labu līdzsvaru starp ideju, konceptu un materiālu.
HANSEL TAI
Kā jebkura radošā izpausme, tā sākas ar ideju. Man personīgi tas ir haotisks process ar unikāliem un iedvesmojošiem materiāliem, sajaucoties kopā ar virtuālām bildēm manā galvā. Darbi “DVĒSEĻU PĀROŠANĀS” ir dziļa ieniršana iekārē un dabā. Divdomība sapinusies ar diviem aspektiem. Erotiskā darba puse ir atzīšanās kautrīgumā un nenoteiktā dabas imitācijā. Katrs darbs sastāv no daudzām radītām kontūrām un iekšēji nebeidzamām kustībām.
SOFIA BJÖRKMAN
Rotas no sērijas ‘’Ko putns izdarīja?’’ ir trīs dimensiju rokas zīmējums. Izmantotie materiāli – polilaktīds, organiskā plastmasa, kas izgatavota no kukurūzas cietes. Materiālus es izpludināju ar irbulīti, izveidoju zīmējumu, un pēc brīža, tas kļuva atkal ciets.
Reiz savam draugam sacīju, ka man ir grūti izveidot kaut ko, kas izskatās kā no savvaļas un viņš atbildēja: ‘’ Es aizgāju medīt, un, kad atnācu atpakaļ, šeit bija haoss. Es brīnījos par to, ko putns izdarīja.’’
Pēc tam, es uztaisīju dažas rotas un parādīju tās fotogrāfam. Viņš jautāja: ‘’Ko tu esi izdarījusi?’’. Es atbildēju: ‘’Es brīnījos par to, ko putns izdarīja. Tu man vari pastāstīt?’’
PAULA TREIMANE
Jaunās rotu dizaineres un mākslinieces darbos vērojama koka, kaula, sudraba un citu materiālu savstarpējā saspēle, izceļot to raksturīgās vērtības. Paulas jaunākā kolekcija atspoguļo (pēta) dažādu materiālu iespēju robežas, tos dažādi transformējot un veidojot jaunas kombinācijas, formas, sajūtas.
Dizainere izmanto specifiskas tehnikas savu darbu izveidē, kokgrebšanu, kaula apstrādi un eksperimentālu vaska liešanas tehniku. Izstrādājumus lielā mērā iespaido tādas tēmas kā dabas plašums, balanss, atkārtošanās elements, ritms un pieskāriens.
KIRA YURINA
LIISA HASHIMOTO
MAIJA VĪTOLA
MĀRIS ŠUSTIŅŠ
SIMEON SHOMOV
VALDIS BROŽE
rdmv.lv par izstādi “Īsie stāsti”
Pastaiga par izstādi “Īsie stāsti”
tvnet.lv par izstādi “Īsie stāsti”
diena.lv par izstādi “Īsie stāsti”
kurpes.lv par izstādi “Īsie stāsti”
theworldnews.net par izstādi “Īsie stāsti”
annettedam.dk par izstādi “Īsie stāsti”
klimt02.net par izstādi “Īsie stāsti”