Loading Pasākumi

« All Pasākumi

  • This event has passed.

BEZGALĪGAIS TUVUMS

December 8, 2014 - February 14, 2015

No 2014. gada 08. decembra līdz 2015. gada 14. februārim
Mākslas galerijā PUTTI

Laikmetīgo rotu izstāde

BEZGALĪGAIS TUVUMS

Ja tu kādreiz
Ja tu zinātu

(Igo)

Ziema sevī ietver perioda noslēgumu un nākamā sākumu, tas ir atskaites punkts – dabā, sabiedrībā, prātos un sirdīs. Atskatāmies uz gada notikumiem un pārspriežam aizgājušo gadu dažādos šķērsgriezumos, domās vērtējam sevi – kā esam auguši, ko ieguvuši. Taču sirdis daudz neprāto, šajā miera un pārdomu laikā sirdis vēlas būt viena otrai tuvu klāt – bezgalīgā tuvumā.
Dienas paiet steigā un savērpjas virpulī, līdz atkal jau ir pagājis gads. Atceramies, cik ļoti nepieciešams, vismaz reizi gadā, apstāties, ieelpot mieru, sakopot domas un dāvāt prieku – ar vārdiem, darbiem un dāvanām pateikt paldies par visu, likt saviem tuvajiem justies mīlētiem un novērtētiem.

No 2014. gada 08. decembra līdz 2015. gada 14. februārim mākslas galerijā PUTTI notiks laikmetīgo rotu izstāde, kurā piedalīsies vairāki latviešu un starptautiskie rotu mākslinieki, kas izstādīs savus darbus, kopīgi izsakot savu ziemas sajūtu. Izstādē BEZGALĪGAIS TUVUMS redzēsiet darbus no vairākiem latviešu un internacionālajiem laikmetīgo rotu māksliniekiem: Guntis Lauders (Latvija), Māris Auniņš (Latvija), Māris Šustiņš (Latvija), Valdis Brože (Latvija), Andris Lauders (Latvija), Liisa Hashimoto (Japāna), Rallou Katsari (Grieķija), Nikolajs Balabins (Krievija), Gigi Mariani (Itālija), Isabelle Busnel (Anglija), Reka Lorincz (Ungārija), Heng Lee (Taivāna), Julia Maria Kunnap (Igaunija). Aicinām apmeklēt izstādi, lai izbaudītu ziemas un svētku noskaņu, un, iespējams, starp šiem darbiem atrastu to īpašo, kas izteiktu – ja vien, ja tu zinātu, ko tu man nozīmē…

Andris Lauders (Latvija)

Mani darbi – funkcionālās rotas lietas ir darinātas no sudraba, izmantojot zelta papildinājumus. Šo darbu autortehnika paredz vispirms no zelta un sudraba plāksnēm izlikt ornamentu un tad no apakšas ar liesmu to karsēt. Tā kā zeltam ir augstāka kušanas temperatūra par sudrabu, tad, sudraba virsmai kļūstot mīkstai, zelta plāksnes tajā iesēžas un šādi ornaments tiek fiksēts. Mazākās rotas sākumā tiek veidotas vaskā un tad atlietas. Lielākās – darinātas no detaļām un salodētas kopā, atstājot tukšu vidu. Šādi tiek samazināts rotu smagums un tās kļūst lietojamas ikdienā. Mamuta kauls tiek slīpēts, izgrebts un iesēdināts rotaslietā, bet ar sudraba drāšu palīdzību tiek veidots papildus punktējums vai cits ornaments. Manās rotās bieži var sastapties ar atsaucēm uz kultūras vēsturi, taču tieši Senās Ēģiptes rotu iespaids bieži ir dominējošs. Rotas tradicionāli ir stāstošas, bet rokraksts attīstās virzienā uz formas tīrību. Rotām pamatā tiek izmantotas lakoniskas, ģeometriskas formas.

Gigi Mariani (Itālija)

Maniem darbiem pamatā ir dizains un nepiespiestība. Es cenšos spontāni iestrādāt savas ikdienas emocijas rotās. Tāpat kā gleznotājs izmanto savu audeklu, lai izpaustu emocijas, es izmantoju rotas. Katrs darba stāsta stāstu par dzīvi, mīlestību, identitāti un izzināšanu. Šis kontrasts starp ģeometrisko formu un materiāla tekstūru ļauj man radīt darbus, kas ir unikāli un skulpturāli – tajos oksidētais metāls ir tēlainais materiāls, ko uzklāj sudraba un zelta audeklam.

Guntis Lauders (Latvija)

Manos darbos nav nacionālās pēdas, mani darbi ir atvērti pasaulei. Simboliskie elementi netiek speciāli piemeklēti. Tie atnāk paši. Studiju laikā ļoti daudz gūti priekšstati par citām kultūrām. Daba mani iespaido visvairāk. Man ļoti patīk pļaut zāli. Vasaru pavadu laukos. Tur nestrādāju, bet bagāža, ko tur uzsūcu, ir milzīga. Tad tas iekšā samaisās, sajaucās un nāk ārā – rotās.

Heng Lee (Taivāna)

Sērijā “Floristiskā izšūšana – Pikseļi” es esmu palielinājis izšūšanas rakstu, kas digitāli parādījās Photoshop programmā kā daļa no kleitas virsmas. Attēla palielināšanas procesā raksta pikseļi pavājinājās, pārējo padarot līdzīgu mozaīkas attēlam. Līdz ar attēla palielināšanu, robežlīnijas izgāja no fokusa, līdz izšuvumi izvirzījās kā galvenais attēls. Es apvienoju dažādas šūšanas metodes, bagātīgas un delikātas krāsas, lai izgreznotu puķes un izceltu izšuvumu skaistumu.

Isabelle Busnel (Anglija)

Es vēlos, lai manas rotas izraisītu interesi un ieintriģētu, radot plaisu starp izskatu un realitāti, tādējādi nodibinot unikālas attiecības starp valkātāju, skatītāju un radītāju. Savā darbā cenšos daudzpusīgi, maldinoši un negaidīti izmantot dažādus materiālus – visbiežāk metālus, pulvera pārklāju, emalju, gumiju. Baltā ir dominējošā krāsa manos darbos. Magnētu izmantošana man ļauj radīt rotas, kas spēlē paslēpes ar valkātāja ķermeni un drēbēm. Es ticu, ka rotas ir visspēcīgākā, kaut arī visnenovērtākā, vizuālās komunikācijas forma starp cilvēkiem. Es vēlos popularizēt rotas kā katalizatoru sociālām mijiedarbībām, jo intriģējoši objekti parasti atklāj intriģējošas personības.

Julia Maria Kunnap (Igaunija)

Mēs dzīvojam laikā, kad katram ir kaut kas, ko bezmērķīgi pateikt, katram ir ziņojums, stāsts, vai vismaz – komentārs. Es vēlos piedzīvot un atspoguļot. Bez vārdiem, bez skaņas, tikai plūstoša ūdens smarža. Ja kāds skatās, pieskaras un saspiež kristālu pārāk ilgi, paliks pamanāmi pirkstu nospiedumi. Lai cik es nebūtu sajūsmā par kristālu simetriju, mani fascinē ideja, ka kristāli nekad nevarētu izkust tādā veidolā, kā es tos izkaļu. Visi mani darbi ir veidoti vienkāršā veidā – tikai slīpēšana un spodrināšana, dažkārt akmenim pievienoju mazliet zelta , lai to varētu piestiprināt valkātājam.

Liisa Hashimoto (Japāna)

Savu rotu radīšanai iedvesmu smeļos garās pastaigās, kurās dodos klejojumos pa parkiem, staigāju gar vecām ēkām, rūpnīcām. Bieži manu uzmanību piesaista lietas, ko pārklāj rūsa – darba rīki, rotaļlaukuma iekārtas, trepes – šie objekti man liek domāt par aizgājušo laiku. Pastaigās iedvesmojos arī no dabas – lapām, sēklām, pumpuriem, mazajām sūnām, kas aug upmalā. Man patīk organiskās formas dabā, tās ir tik dažādas, nav divu vienādu formu. Visbiežāk savas rotas veidoju no sudraba, vara un misiņa, visas rotas ir roku darbs. Man patīk veidot savus darbus tādus, lai tie liktu cilvēkiem pasmaidīt.

Māris Auniņš (Latvija)

Kas aiziet putekļos, kas skaidās, kas atkritumos, kamēr iegūstu vēlamo rezultātu. Tā rodas tie akmeņi, kas ir unikāli, jo otru tādu es pats diez vai spētu atkārtot. Ne vienmēr sākumā zinu, kāds būs rezultāts. Ja tur vēl ir kādi dievišķi ieslēgumi, tad tā ir ekselenta lieta, jo atklāj dabas būtību. Mans laiks ir mans laiks, kas patlaban, un varbūt pēc 500 gadiem tā skaitīsies etnogrāfija.

Māris Šustiņš (Latvija)

Sudrabs ir mans iecienītākais materiāls – tas ir lielisks! Sudrabs ir sudrabs – pirms tūkstoš gadiem un šodien. Kompozīcijā izmantoju arī zeltu, lai rotas kļūtu garšīgākas. Manās rotās nav precīzas ģeometriskas formas, taisnas līnijas, asi stūri. Manas rotas ir plastiskas, pietuvinātas dabai. Man patīk plaša darba amplitūda – no vissmalkākajām rotām līdz lielajām metāla formām.

Nikolai Balabin (Krievija)

Galvenie manas iedvesmas avoti ir daba, stāsti un vēsture. Man patīk savos darbos izmantot sūbētu sudrabu un zelta foliju. Pieeju rotu darināšanas procesam ar uzmanību un delikātumu.

Rallou Katsari (Grieķija)

Es dodos ceļā pa nepazīstamām alām ar nezināmiem virzieniem, kur zinu tikai ceļa sākumu. Es izbaudu šo ceļojumu un katru reizi degu nepacietībā sastapties ar krāsu tieši pirms izejas.

 

Reka Lorincz (Ungārija)

Rotu dizains manā izpratnē ir šodienas pasaules interpretācija, sava veida komunikācija starp ārējo pasauli un manu iekšējo pasauli – padarot neredzamo redzamu. Ar savām rotām es aplūkoju sarežģīto daudzveidību mūsu pasaulē. Emociju un pārdomu gūzmas strāvo caur mani caur dabas impulsiem, kurus es izpētu un pārvēršu objektos.
Mani intriģē ielas – kāda ir jēga visam, ko tajās redzu?
Caur maniem objektiem es lielākoties cenšos atainot atšķirību starp to, kas tiek parādīts un reālo pasauli – kas dažreiz izskatās valdzinoša, nepatiesa, pat bīstama.

Valdis Brože (Latvija)

Es strādāju ar krāsām. Dažreiz salieku kopā diezgan riskantas krāsas. Kāpēc? Laikam tā klimata dēļ, tā pelēkuma dēļ. Krāsa piedod rotai dzīvesprieku. Es nemēdzu veidot vienādas lietas. Man patīk visu laiku izdomāt ko jaunu. Vienā kolekcijā var atkārtoties tikai daži elementi, detaļas. Ilgu laiku esmu pavadījis pie anatomijas grāmatām, lai izstudētu un saprastu cilvēka plaukstu un varētu izgatavot gredzenus, valkājumus uz diviem pirkstiem. Protams, mani iespaido tas, kas notiek ap mani, bet es pat nevaru nosaukt savu iemīļoto mākslinieku vārdus. Man patīk daudzas un ļoti atšķirīgas lietas.

Katya Shehurina (https://www.katyakatya.co.uk/)

.

Delfi.lv par izstādi “Bezgalīgai tuvums” (links)

diena.lv par izstādi “Bezgalīgai tuvums” (links)

chaula.tv par izstādi “Bezgalīgai tuvums” (links)

Details

Start:
December 8, 2014
End:
February 14, 2015
Event Category: